DOĞRU TENİS RAKETİ SEÇİMİ

RAKET SEÇİMİ

Eski bir tenis oyuncusu da olsanız, bu spora yeni başlayan birisi de  olsanız yeni bir raket seçerken hep aynı soru ile karşı karşıya kalacaksınız. “Hangi raketi almalıyım?”
Biz size hangi raketi almamanız gerektiği hakkında aşağıdaki örneklerle bazı tavsiyeler verebiliriz. Veya sizin için hazırladığımız görsellerle ve RAKETMATİK uygulamamız ile size uygun raketi kolaylıkla seçebilirsiniz.

Soru: Herhangi bir raket alsam olmaz mı?

Cevap: Tenis 4-5 yaşından ayakta durabilmeye devam ettiğiniz sürece yapabileceğiniz bir spordur. Bu nedenle tenise yeni başlayanlar için doğru raketle başlamanız bu spordan en fazla eğlenceyi elde etmenizi sağlayacaktır. Yanlış raketle daha başlamadan bu spordan soğuyabilirsiniz.

Soru:X markanın raketleri çok iyiymiş onu mu alsam?

Cevap: Dünya pazarında kendini kabul ettirmiş her raket markasının mutlaka sizin için uygun bir raketi vardır. Dünyada raket sporlarına bilimsel yatırım yapan 14-15 markadan Türkiye’de distribütörü bulunan Babolat, Dunlop,Head,Prince,Tecnifibre, Volkl, Wilson, Yonex bunlardan bazılarıdır.
 
Soru: Dünya 1 numarasının oynadığı raketle oynasam iyi oynar mıyım?

Cevap: Yüksek ihtimalle hayır. Profeyonel oyuncuların haftanın her günü 2-4 saat arasında antrenman yaptıkları ve yaklaşık 5 yaşından itibaren bu sporun içinde olduklarını düşünürseniz, kendi oyun tekniğinize, seviyenize, fiziksel yapınıza ve bu sporu ne sıklıkta yapacağınıza bağlı olarak bir raket seçerseniz oyununuzu sürekli geliştirir ve iyi bir tenis oyuncusu olursunuz, kaldı ki çoğu oyuncunun elinde gördüğünüz raket aslında başka bir raket olabilir…
 
Soru: Arkadaşım bir raket tavsiye etti süper vuruşlar yapıyormuş. Onu mu alsam?

Cevap: Raket cansız bir nesnedir 🙂 Şaka bir yana tavsiye üzerine alınan raketler hep hayal kırıklığı yaratmıştır. Başka birisi için uygun olan bir raket sizin oyununuza veya seviyenize uygun olmayabilir. Bilinenin aksine raket çok teknik bir malzemedir.

Soru: Tenis hocam bir raket tavsiye etti. Onu almalı mıyım?

Cevap:O raketi almak zorunda değilsiniz. Hocanız belirli bir marka ve hatta belirli bir modeli size tavsiye edebilir. Bu yaptıkları sponsorluk anlaşmalarından ticari amaçlı, veya tamamen iyi niyetli olabilir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi her marka raketin (dünya çapında marka olan raketlerden bahsediyoruz.) mutlaka size uygun bir modeli vardır. Sitemizde bir raket markası modelini incelediğinizde sayfanın altında ilgili ürünler tabı altında teknik özellik olarak benzer raketlerden bazıları gösterilecektir. O raketlerden birini de tercih edebilirsiniz.

Soru: Bu raketin rengi çok güzel onu alsam mı acaba?

Cevap: Renk zevkinize ve sizin oyununuza uygun bir raket mutlaka vardır. İkisini bir arada arayın bizce…

Soru: Büyük Kafalı raketler acemiler içinmiş o yüzden küçük kafalı raket mi alsam?

Cevap: Eğer bu varsayım doğru kabul edilseydi Andre Agassi, Serena Williams gibi oyunculara acemi demek gerekirdi. Andre Agassi Head Radical 260 (Oversize) raket ile oynardı, Serena Williams ise yine büyük kafalı bir raket olan Wilson BLX Blade 104 ile oynamaktadır. Oversize raketlerde raketin topa vuruş alanı daha geniş olduğundan oyuncuya daha rahat vuruş yapma imkanı tanır hem de daha kuvvetli raketlerdir. Küçük kafalı raketler ise kontrollü raket arayan oyuncular içindir. Kontrollü raket kullanabilmeniz için savurma hareketini tam ve hızlı yapmanız gerekmektedir, yani gücü kendiniz üretmelisiniz. Bu seviyeye ulaşmanız biraz zaman alacaktır.

Soru: Öyle bir raket alayım ki ömür boyu kullanayım. Ne tavsiye edersiniz?

Cevap: Eğer kırk yılda bir oynayacaksanız bir raket tavsiye edebiliriz. Ancak bu sporu hobiniz haline getirecek ve kulübünüzde veya Türkiye Tenis Federasyonunun düzenlediği veteran turnuvalarında maçlar yapacaksanız böyle bir tavsiyede bulunamayız. Çünkü oyununuzu geliştirene kadar hatalı yapabileceğiniz vuruşlarda bunu telafi edebilecek raket kullanırken oyununuz geliştikten sonra oyununuzu çeşitlendirmek için yapacağınız vuruşlara imkan tanıyacak başka bir rakete ihtiyaç duyacaksınız. Anlatmaya çalıştığımız bu spora başlarken oynadığınız raket, sürekli oynadığınız takdirde 1-2 sene sonra size yeterli gelmeyecektir.

Bir cevap yazın