KORDAJ RAKETİN RUHUDUR

Oyuna etki eden en temel hususlardan biri olan “kordaj” konusu birçok oyuncu tarafından ikinci planda değerlendirilmektedir. Halbuki raket seçimi kadar önemli bir konudur.
Oyuncular raket alırken günlerce düşünürken, kordaj seçiminde aynı hassasiyeti göstermemektedir.
Pazarda çok fazla “kötü” kordaj bulunmasa da her kordaj ve tansyon her oyuncuya uygun değildir. Her oyuncunun farklı ihtiyaçları bulunduğundan oyununa uygun kordajı ve tansyonu seçmesi önemlidir.

OYNANABİLİRLİK
Bir kordajın oynanabilir olduğuna ne şekilde karar verileceği konusunda fikir birliği bulunmamakla birlikte, çoğunlukla topu çarpışma sonrasında hızla geri atan kordajın oynanabilir olduğundan bahsedilir.
Bir kordajın malzemesi, yapısı ve kalınlığı oynanabilirliğini etkileyen hususlardandır. En rahat oynanabilirlik sunan kordaj “Natural Gut” kordajdır. Doğal malzemeden (Sığır Bağırsağı) yapılmış olması nedeniyle fiyat açısından pahalı olduğu söylenebilir. Natural Gut kordajlar biraz maliyetli olduğundan bu kordajlara benzer özellik gösteren multifilament kordajlar benzer hissi göstermektedir.

KONTROL
En iyi kontrolü Polyester kordajlar sağlamaktadır. Oyuncular arasında dayanıklı olması nedeniyle tercih edilen Polyester kordajlar, raket teknolojisinin gelişmesi ile birlikte raketten yeterli güç alınması ile oyunda kontrol ihtiyacını karşılamk için üretilmiştir. Kısaca polyester kordajlar dayanıklılık için değil kontrol için üretilmiştir. Güç ve his bu kordajlardan alınamaz.
Polyester kordajlar sert malzemeden üretilmiş olmaları nedeniyle çarpışma esnasında daha fazla zararlı titreşim üretir.
Hafif raketler daha fazla darbe etkisine maruz kalacağından burada dikkat edilmesi gereken 300 gr altındaki raketlerde Polyester kordajın tercih edilmemesidir. 

KORDAJ KALINLIĞI
Genel olarak ince kordajlar oynanabilirliği artırırken kalın kordajlar dayanılılık vermektedir. Tenis raketi kordajları 15’den 19 Gauge’a kadardır. Yarım kalınlıklar “L” ile açıklanmaktadır.
İnce kordajlar aynı zamanda kalın kordajlara göre daha fazla spin üretmektedir.

Gauge

Kalınlık (mm)
151,41-1,49
15L1,34-1,40
161,26-1,33
16L1,22-1,26
171,20-1,24
17L1,16-1,20
181,10-1,16
191,00-1,10

 

KORDAJLARDA KULLANILAN MALZEMELER
NAYLON (SYNTHETIC GUT): Synthetic Gut mı naylon mu? Aslında Synthetic Gut naylondur. Günümüzde tüm performans sentetik kordajları naylondan imal edilmiştir. Naylon kordajlar oynanabilirlik ve dayanılılığı bir arada sunan kordajlardır. Eskiden (tahta raket dönemi) kendine saygısı olan hiçbir tenisçi naylon kordaj kullanmezken şu anda profesyonel olmayan oyuncuların %98’i naylon kordajlar kullanmaktadır.

NATURAL GUT:His ve oynanabilirlikte en üst nokta olan Natural Gut kordajlar genellikle maliyeti nedeniyle tercih edilmemektedir. Ancak kol problemi olan oyuncular için en iyi tercih olacaktır. ATP ve WTA oyuncularının eskiden tek seçimi olan Natural Gut, artık bu oyuncular tarafından hybrid olarak polyester dikey ve natural gut yatay olacak şekilde kullanılmaktadır.,

POLYESTER: Bu kordajlar dayanıklıdır ancak güç ve his almak mümkün değildir. Birçok profesyonel oyuncu tarafından verdiği yüksek kontrol için tercih edilen bu kordaj türünü hobi oyuncuları için tavsiye etmiyoruz. Profesyonel oyuncuların daha kuvvetli, daha etkili vuruşları, savurma sitillerinin eksiksiz olması, raketten elde edilen gücü artırdığından güç ve his eksikliği sorun olmaktan çıkmaktadır. Bu kordajı oyuna yeni başlayan oyuncular ve kol problemi olan oyuncular için tavsiye etmiyoruz.

TANSYON
Tansyon kordaj seçiminin son aşamasıdır ve birçok oyuncu tarafından tam olarak anlaşılamaktadır. Bu nedenle en temel konudan açıklamaya başlayacağız.
Düşük tansyon daha fazla güç üretir.
Yüksek tasnyon daha fazla kontrol verir.
Oyuna yeni başlayan bir oyuncu kontrole ihtiyacı olduğunu düşenebilir ancak yüksek tansyon onlar için doğru bir seçim olmayacaktır. Bu tür oyuncunun yumuşak ve hata affeden bir kordaj yapısına ihtiyacı bulunmaktadır. Bu nedenle gücü üretecek şekilde daha yumuşak kordaj tansyonu seçimi başlangıç aşamasında onlar için doğru tercih olacaktır.
Uzun ve hızlı savurma haretki olan ileri seviye oyuncular çoğunlukla sert vuruşlar yaptığından daha fazla kontrole ihtiyaç duyacaklardır. Bu nedenle onlar için yüksek tansyon seçimi doğru olacaktır.
Her raketin üreticisi tarafından tavsiye edilen kordaj tansyon aralığı bulunmaktadır.  Bir oyuncunun oyunu için özel bir ihtiyacı yoksa (daha fazla güç veya daha fazla kontrol gibi) raketi ilk aldığında tavsiye edilen tasnyon aralığının ortasında bulunan yük ile başlaması doğru olacaktır.

KORDAJ SEÇİMİNDE OYUNUNZA GÖRE KULLANABİLECEĞİNİZ FARKLI HUSUSLAR

GÜÇ: Raketten daha fazla güç isteyen bir oyuncunun tansyonu bir-iki Kg düşük kullanması gerekir. Böylelikle kordaj daha fazla esneyerek katapult etkisi yaratacaktır.

KONTROL: Yüksek tansyon raketle daha kontrollü vuruşlar yapmanıza imkan tanıyacaktır. Elbette bu durum raketten alabileceğiniz gücün de azalmasına sebep olacaktır. Bu nedenle tenise yeni başlayan oyuncular için yüksek tansyon tavsiye edilmemektedir. Ancak orta ve ileri seviye oyunculardan derin top atabilecek tekniğe sahip olanlar yüksek tansyonları deneyebilir. Diğer taraftan yüksek tansyonun saha fazla spinli vuruşlar yapmaya imkan tanıdığı da söylenmektedir.

KOL SAKATLIKLARI: Düşük tansyonlar daha yumuşak kordaj yatağı oluşturarak daha geniş sweetspot yapısı oluşturur. Bu nedenle raket ve topun buluşması esnasında oluşan şok ve vibrasyonun azalmasını sağlayarak kola düşük oranda zararlı titreşimlerin ulaşmasını sağlar.

RAKET DEĞİŞİMİNDE KULLANILACAK TANSYON: Yeni bir raket aldığınızda kordaj tansyonunu da daha önce kullandığınız tansyondan farklı olarak kullanmanız gerekecektir. Bunun nedeni raket yapılarındaki farklılık ve üreticinin tavsiye ettiği yükün eski raketinizde kullandığınızdan farklı olabilme ihtimalinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle eğer kordajlı bir raket aldıysanız bir süre üzerinde bulunan kordajı denemenizi tavsiye ederiz. (Tansyon yükü üretici tarafından ortadeki değerde uygulanmıştır.) Kordajsız bir raket aldınız ve yeni kordaj çektirecekseniz üreticinin tavsiye ettiği tansyon aralığının ortasında bulunan değeri denemeniz ve sonra buna göre oynamalar yapmanızı tavsiye ederiz.

Bir yanıt yazın